Yalova Valiliği
Yalova Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Yalova Valiliği
Yalova Valiliği

Basın Duyurusu

07 Haziran 2020
Basın Duyurusu

Kamuoyu  ve Sosyal Medya hesaplarında  yer alan “Atatürk’ün Mirası Millet Bahçesi Oluyor” konulu haberler nedeniyle kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Söz konusu Millet Bahçesi olacak taşınmaz İlimiz Gaziosmanpaşa Mahallesinde konumlu1474 ada 12 parsel numaralı 113.396,16 m2 taşınmazdır.

 

Yürüyen Köşkün üzerinde bulunduğu taşınmaz ise İlimiz Merkez İlçesi Süleymanbey Mah. 1372 ada 29 parsel 524.748,22m2 Tarımsal ar-ge alanı ve müştemilatlı köşk niteliğindeki taşınmazdır.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce ar-ge çalışmalarında kullanılan ve içerisinde Yürüyen Köşkünde bulunduğu İlimiz Merkez Süleymanbey Mah. 1372 ada 10,29 ve 52 numaralı parsellerin tahsislerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Millet Bahçesi olarak Halkın Hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşke uzaklığı yaklaşık 1300m dir. Taşınmazın üzerinde zeytin ağaçları bulunan kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla millet bahçesi olarak düzenlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır