Yalova Valiliği
Yalova Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Yalova Valiliği
Yalova Valiliği

AR-GE- 2 : ÇEVRECİYİZ” ÇEVRE TEMALI İNTERNET BİLGİ YARIŞMASI

ÖDÜLLÜ ONLİNE ÇEVRECİYİZ BİLGİ YARIŞMASI

Son yıllarda endüstrinin hızlı gelişmesi üzerine meydana gelen çevre sorunları gün geçtikçe ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Bu sorunların merkezinde ise insan faktörü en ön sırada yer almaktadır. En büyük faktör olan insan çevre sorunlarının çözümünün temelinde yer almak zorundadır. Dolayısıyla bizlerin öncelikli olarak çevreyi tanıması, çevre kirliliğinin ne olduğunu ve sonucunun neleri getireceğini bilmesi konularında bilinçlenmesi ve kirlilik oluşmadan gerekli tedbirleri almayı öğrenmesi gerekmektedir.

Kurumsal ana görevlerimizden biri tam da bu konu üzerine olup İl Müdürlüğü olarak çevre bilincinin ve farkındalığın oluşturulması için oldukça geniş yelpazede çalışmalarımız bulunmaktadır.

2016 yılının mart ayında bu konuyu daha eğlenceli ve cezbedici bir şekilde ortaya koymak ve hedef kitlemizi olabildiğince genişletebilmek için ÖDÜLLÜ ONLİNE ÇEVRECİYİZ BİLGİ YARIŞMASI projesi başlatılmıştır.

Ülkemizde bir ilk olan ÖDÜLLÜ ONLİNE ÇEVRECİYİZ BİLGİ YARIŞMASI ile her yaş grubundaki kişilerin  (ilkokul, ortaokul, lise ve üstü yaş grupları) çevre ve çevre koruma bilincinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Yarışma Üç kategoride gerçekleştirilmektedir. 

1. Kategori Yalova’da yaşayan ve öğrenim gören ilkokul öğrencileri 

2. Kategori Yalova’da yaşayan ve öğrenim gören ortaokul öğrencileri

3. Kategori Ülke genelindeki lise öğrencileri ile yetişkinler

Yarışma İl Müdürlüğümüzün web sitesi(http://www.csb.gov.tr/iller/yalova/) üzerinden ücretsiz kayıt yapılmak suretiyle başvuru yapılabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Yarışmaya kayıt yaptırarak giriş yapan kişilere kendi kategorilerinde çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır.

1.ve 2. Kategoride 4 şıklı ve 3. Kategoride 5 şıklı sorular yer almakta olup, yarışmaya giren katılımcıya kendi kategorisine uygun soru gelmektedir.

Yarışmacı karşısına gelen soruyu doğru cevaplandırıldığında sistem yeni soru getirmekte ve yanlış cevap verilinceye kadar yeni sorularla devam etmektedir.

Yarışmacı soruya yanlış cevap verdiğinde o gün için yarışma sonlanmaktadır. Tekrar giriş yapabilmek için ertesi günü beklemektedir.

Yarışma  2016 yılının mart ayından itibaren sürekli devam etmekte olup, değerlendirmeler 1 (bir) aylık süre üzerinden yapılmaktadır. Her ayın sonunda İl Müdürlüğünde yapılan değerlendirme sonucunda ödül almaya hak kazanan kişiler belirlenmekte ve İl Müdürlüğümüz internet adresinden duyurulmaktadır.

Yarışma ile ilgili her türlü bilgi ve verilecek ödüllere ve ödüllerin nerede/ne zaman verileceğine ilişkin bütün bilgilendirmeler kurumsal web adresinden duyurularak yapılmaktadır.

Ödüller kurumumuzda yapılan törenlerle, çocukları okullarına ziyarete giderek okullarda, yetişkin grubunda olup başka illerde yaşayan yarışmacılarımız için ise tercih etmeleri halinde posta yoluyla gönderilerek verilmektedir.

Bilindiği üzere 5 Haziran Dünya Çevre Günü ülkemizde ve dünyada birbirinden güzel etkinliklerle kutlanmaktadır. 2016 yılı ve 2017 yılında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlik programlarına ÖDÜLLÜ ONLİNE ÇEVRECİYİZ BİLGİ YARIŞMASI Ödül Törenleri eklenmiş ve oldukça güzel bir etkinlikle yarışmacılarımıza ödülleri verilmiştir.

Verilen ödüllerin yanı sıra 10 soru doğru cevaplayan yarışmacılarımız adına ilimizde fidan dikimi yapılmakta ve ‘Fidan Dikim Sertifikası’ düzenlenmektedir.

Yine 50 soru üzerinde doğru cevabı bulunan yarışmacılarımız için ‘Fahri Çevre Gönüllüsü Sertifikası’ düzenlenmektedir.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır